Voluntariatul inseamnă activități și experiențe prin intermediul cărora iți vei imbunătăți calitatea vieții și vei contribui într-o mică sau mare masură la schimbarea vieții altor persoane, prin implicarea ta în proiectele desfășurate în comunitate. Spiritul civic pentru fapte bune ar trebui transmis de părinții copiilor în familie prin exemplul propiu și de a implica și pe aceștia în proiecte care sunt menite să ajute comunitatea sau semenii.
Compasiunea și respectul pentru semenii sunt valori transmise de părinții copiilor, numai dacă în familia existentă sunt niște principii și valori pentru viață.

În perioada sărbătorilor mai cu seamă ar trebui părinții împreună cu copii să facă fapte bune pentru cei care sunt devaforizați.
Copii și părinți încărcați sufletul cu fapte bune pentru semeni!
Sărbătorile de iarnă lumină în suflet și pace în familie să va aducă!

Articol redactat:
Sociolog.Claudiu Lăzeanu