Medierea este o formă alternativă de rezolvare a disputelor între două sau mai multe părți ce doresc să ajungă la o înțelegere. Beneficiile medierii dintre copil și părinte sunt de asumarea de responsabilități și de luarea unor decizii care pot rezolva situația conflictuală. În cele mai multe cazuri se recomandă ca o altă persoană neutră și cu  pregătire să medieze situația tensionată dintre copil și părinte, pentru că rolul mediatorului este a-i aduce la același consens pe ambele părți.

Întervenția medierii în cazul copiilor se face de către psihologul/consilierul care poate găsi o metodă de reconciliere a relației dintre copil și părinte.

Etapele intervenției se parcurg pe o perioadă de timp a mai multor ședințe de consiliere.

Conștientizarea și autencititatea sunt importante în cadrul discuțiilor avute cu mediatorul. Părinții trebuie să înțeleagă că orice problemă tensionată apărută între el și copil, se poate rezolva prin apelarea unor specialiști autorizați/competenți în domeniul consilierii.

 

Articol redactat

Sociolog.Claudiu Lăzeanu