Încrederea oferită copilului înseamnă de fapt credința în propriile capacități și forțe ala acestuia. Ea se constuiește încă din primii ani de viață și trebuie menținută pe tot parcursul vieții. Părinții joacă un rol foarte important în dezvoltarea încrederii în sine al copilului, ei pot apela la mai multe metode și lecții care să dobândească mai multă încredere. Nu face comparații între copilul tău și alții. A-ți compara copilul prin prisma neajunsurilor pe care le constați la el, nu faci altceva decât să-l faci să simtă prost.

Sprijiniți copilul în a-și accepta și succesele dar și eșecurile.Amintiți-vă că nu există copil perfect, ci că fiecare copil va greși la un moment dat în viață. De aceea este important să fim alături de el și să discutați deschis orice problemă.

Nu există părinți perfecți, dar nici copii la fel!

 

Articol redactat

Sociolog.Claudiu Lăzeanu