Atașamentul dintre părinți și copii

   Părinţii sunt asociaţi cu dragoste, afecţiune, prietenie, securitate şi confort. Cei mai mulţi părinţi îşi îndeplinesc rolul de părinte cu succes asigurând un mediu proprice dezvoltării copiilor, prin adoptarea modului lor de viaţă şi a comportamentului în funcţie de nevoile copilului, pe care le consideră prioritare (în luarea deciziilor în cadrul familiei). Există însă şi situaţii în care părinţii nu pot sau nu vor să-şi asume această responsabilitate.
Studiile lui Bowlby au evidenţiat nevoia puternică a oricărui copil pentru stabilirea unor legături profunde de ataşament cu persoanele adulte (cu părinţii, în lipsa acestora, cu bunicii, cu aIte rude, vecini, educatori) precum şi rolul fundamental al imaginii pe care şi-o fac copiii despre aceste persoane.
Pe bună dreptate se poate spune că un copil privat de afecţiune maternă pierde peste jumătate din şansele sale de reuşită în viaţă

Articol redactat
Sociolog. Claudiu Lăzeanu